Épületgépész Vitorláskupa - GYIK

Milyen rendezvény az Épületgépész Vitorláskupa?

Az Épületgépész Vitorláskupa egy olyan esemény, amely összeköti az épületgépészeti szakmát és a vitorlázás szeretetét, és emlékezetes élményeket nyújt mindazoknak, akik részt vesznek benne.
A versenyen résztvevő csapatok nem csak épületgépészeti szakemberekből állnak, a kupára bárki nevezhet, aki versenyezni szeretne.

Az Épületgépész Vitorláskupa nemcsak a sport és a versenyzés lehetőségét kínálja, hanem remek alkalmat teremt a szakmai kapcsolatok építésére és erősítésére is. A rendezvény hangulata kivételes, a csodálatos Balaton, a vitorlázás öröme, a baráti beszélgetések és az együtt töltött idő keveréke.

A versenyt épületgépészek szervezik, abból a célból, hogy a versenyen keresztül és a kapcsolódó rendezvény segítségével népszerűsítsék szakmájukat és növeljék ismertségüket szélesebb társadalmi körben.

Hány csapat vesz részt a versenyen?

Az Épületgépész Vitorláskupa több mint 50 csapat részvételével zajlik. A versenyzők szám évről évre növekszik, idén 80 hajót és közel 400 főt várunk Alsóörs Marina kikötőbe.

A sokféle csapat és versenyző részvétele teszi izgalmassá és színessé az eseményt, és lehetővé teszi a baráti versengést és a szakmai kapcsolatok építését a vitorlázás szeretete köré épülő közösségben.

A résztvevő csapatok tagjai jelentős részben épületgépészeti szakemberek, akik szívesen vitorláznak is. Azonban ezen a versenyen bármelyik vitorláscsapat elindulhat, anélkül, hogy szakmai kapcsolatokkal rendelkezne. A verseny utáni izgalmas és szórakoztató rendezvény jó alkalom új kapcsolatok kialakítására, épületgépész szakemberen megismerésére.

Milyen típusú vitorlásokkal lehet részt venni az Épületgépész Vitorláskupán?

Az Épületgépész Vitorláskupán bármilyen típusú vitorlás hajóval részt lehet venni, amely megfelel a versenykiírásban megfogalmazott szempontoknak.

World Sailing osztályok közül: J24, Melges 24, Dragon, valamint a nemzeti osztályok, kivéve a Kalóz osztály. Gyakori és népes hajóosztályok a Nautic, Magyar Cruiser Class, X-35, de bármely egytestű vitorláshalók Yarsdstick I, II, III csoporok szerinti értékelv.

Kezdő vitorláscsatok számára is megfelelő versenyzési lehetőséget biztosít a vitorláskupa, ugyan a futamot a Magyar Vitorlás Szövetség versenyszabályzata alapján szervezik, mégsem szükséges versenyengedéllyel rendelkeznie a versenyzőknek és a legénységnek, így bárki kipróbálhatja magát egy professzionális szervezésű versenyen.

 

Milyen hosszú a versenypálya az Épületgépész Vitorláskupán?

Az Épületgépész Vitorláskupa versenypályája Alsóörs Marina kikötő előtti vízterületről indul Tihany irányába. A pálya hossza a futam előtt kerül meghatározásra, attól függően, hogy milyen időjárási körülmények között zajlik majd a verseny. Erősebb szél esetén forduló bója Csopak utáni vízterületen kerül elhelyezésre, az Apátsághoz közeleső ponton.

A versenypálya kijelölése lehetővé teszi, hogy a résztvevő csapatok különböző stratégiákat alkalmazzanak és bőszeles vitorlát is használjanak a verseny során.

Milyen időjárási körülmények várhatók az Épületgépész Vitorláskupa idején?

Az Épületgépész Vitorláskupa időjárási körülményei a verseny előtti napokban már bizonyos mértékben előre jelezhető. Korábbi években jellemző volt a gyenge szél és kellemes napsütéses idősjárás.
Az Épületgépész Vitorláskupa szervezői figyelemmel kísérik az időjárási előrejelzéseket, és igyekeznek olyan időpontot választani a versenyre, amikor a vitorlázás optimális feltételek között zajlik. Fontos azonban, hogy a vitorlázók és a szervezők is fel legyenek készülve a változékony időjárási viszonyokra, és biztosítsák a verseny biztonságos lebonyolítását minden körülmények között.
A kedvezőtlen időjárási körülmények esetén a szervezők fenntartják a jogot a rajt időpontjának halasztására, vagy szélsőséges esetben a verseny lefújására.

A parti programok megtartására valószínűleg rosszabb időjárás esetén is sor kerül, a lehetőségekhez mérten védett helyszíni kialakítással.

Milyen csapatok vesznek részt a Vitorláskupán?

A résztvevő csapatok saját vitorlás hajókkal vesznek részt a versenyen. Az épületgépész vitorláskupán általában olyan vitorláscsapatok versenyeznek, mely tagjai kapcsolódnak az épületgépészethez, ez azonban nem feltétel a versenyen való indulásnak.
A rendezvény célja a szakmai kapcsolatok erősítése, az épületgépészet általános társadalmi ismertségének növelés, a szakmai szereplők – tervezők, mérnökök, kivitelezők, kereskedők – megítélésének javítása.

Milyen szabályok szerint zajlik a verseny?

A versenyt Magyar Vitorlás Szövetség hivatalos honlapján elérhető szabályok szerint zajlik. A vitorlázás versenyszabályai 2021-2024. évekre (továbbiakban RRS), kiegészítve az MVSZ előírásaival. A Dinamikus Yardstick Előnyszámadási Szabályzat. 57/2011. (XI. 22.) NFM rendelet a víziközlekedés rendjéről, kötelező felszerelések szakasz, II. Kedvtelési célú kishajók felszerelése szakasz. [DP]

A versenyre bárki nevezhet, a versenykiírásnak megfelelő vitorláshajóval, a hajót kormányzó felelős személynek rendelkeznie kell érvényes hajóvezetői engedéllyel. A hajó felelős személye maga dönt arról, hogy a hajó, illetve a legénység képzettsége alkalmas-e az adott időjárási viszonyok között a rendezvényen való részvételre. A hajót vezető kormányos köteles a vízi közlekedésre vonatkozó szabályoknak és előírásoknak megfelelően eljárni, és a felelősségi körébe tartozó személyekkel ezeket ismerteti, illetve az esemény teljes időtartama alatt mind a vízen, mind a szárazföldön azt betartatani.

Milyen szabályok vonatkoznak a résztvevőkre és a szervezőkre?

A hajók vezetői és a legénység teljes egészében maguk felelnek biztonságukért, vagyoni értékeikért, mind a rendezvény szárazföldi eseményein, mind a vízen. A versenyen való részvétel során mindenki köteles a személyi sérülések és vagyoni károk, veszteségek elkerülése érdekében cselekedni.

A hajók kikötőben való tartózkodását és a kikötését a kikötőmesterek irányítják.

A versenyt rendező szervezet, annak munkavállalói, tisztségviselői, illetve megbízottjai és alvállalkozói semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Figyelmeztetések és szavatosság kizárása

Mentőmellény használata kötelező mindazoknak a versenyzőknek, akik nem tudnak úszni. Viharos időjárás esetén a mentőmellény használata mindenki számára kötelezővé válhat, erről a hirdetőtáblán adunk tájékoztatást. A mentőmellény minden hajón, így a bérelt hajókon is kötelező felszerelés, a hajókon a szükséges darabszámban rendelkezésre kell állnia.

A hajók vezetői és a legénység teljes egészében maguk felelnek biztonságukért, vagyoni értékeikért, mind a rendezvény szárazföldi eseményein, mind a vízen. A versenyen való részvétel során mindenki köteles a személyi sérülések és vagyoni károk, veszteségek elkerülése érdekében cselekedni. A versenyt rendező szervezet, annak munkavállalói, tisztségviselői, illetve megbízottjai és alvállalkozói semmilyen felelősséget nem vállalnak.

 A rendezőség által biztosított hajókhoz minden esetben felelős személyt, kormányost és gyakorlott segítőt biztosítunk. Minden hajó felelős személye maga dönt arról, hogy a hajó, illetve a legénység képzettsége alkalmas-e az adott időjárási viszonyok között a rendezvényen való részvételre. A hajót vezető kormányos köteles a vízi közlekedésre vonatkozó szabályoknak és előírásoknak megfelelően eljárni, és a felelősségi körébe tartozó személyekkel ezeket ismerteti, illetve az esemény teljes időtartama alatt mind a vízen, mind a szárazföldön azt betartatani.

 Kérjük, a verseny ideje alatt az alkohol fogyasztását kerülni! A verseny során bármikor kialakulhat váratlan esemény vagy helyzet, akár az időjárás változásból akár technikai problémából eredően.

 A hajók kikötőben való tartózkodását és a kikötését a kikötőmesterek irányítják. A kikötőhelyek korlátozott száma miatt, kizárólag a visszaigazolt foglalások alapján tudjunk a kikötést biztosítani. Kérjük, a kikötőmesterek utasításának betartását.

 Részletes tájékoztatás és a vitorlás versenye való részvétel feltételei és szabályai a www.sportagvalaszto.hu/vitorlaskupa oldalon elérhető „Versenykiírás”-ban és „Versenyutasításban” megtalálhatók https://vitorlaskupa.sportagvalaszto.hu/versenykiiras/

 A hirdetőtáblán a közzétesszük a versenyutasítást.

 Elérhetőségek:

Szervezők: Fülöp Ildikó +36 20 927 0378, Árvay-Egyed Nikolett +36 70 771 1077;

Vizi rendezés és elsősegély: Farkas Péter +36 70 770 6363
Kikötőmester: + 36 30 312 1115
Kikötővezető: Rick Gergely +36 30 577-2152

 Jó szelet és kellemes időtöltést kíván a szervezőcsapat!